קניות כסוג של פעילות פנאי

By admin
April 30, 2014
0

מרכזי הקניות ברחבי הארץ מרוכזות במרבית המקרים במבני הקניונים הפזורים במרכזי הערים הגדולות. הקניון, אותו מתחם סגור המשמש במתכונתו הנוכחית את מרכז הסחר והשוק והעירוני מהווה למעשה תחליף לשוק המסורתי שהיה נהוג בכל רחבי העולם אלפי שנים. אלא שתרבות הקניונים מקבלת פנים חדשות בבואנו להתייחס אליה כאל תופעה הרבה מעבר להיותה מצב צבירה חדשני ונוח למבנה השוק המסורתי.
תרבות הצריכה המודרנית הביאה עימה דפוסי צריכה והתנהגות שנובעת מגורמים שונים. עיקרם גורמים סוציואקונמיים ומיעוטם גורמים פסיכולוגיים חברתיים. אנו נרצה הפעם לדון דווקא בגורמים האחרונים שציינו.

מה למעשה מכיל הקניון? זאת כולם ידועים: שדרות של חנויות כגון ביגוד והנעלה, תכשיטנות, ריהוט זעיר, מכשירי חשמל וכיוצא באלו הדברים. כמובן שדברים כמו ציוד לבריכות שחיה או פרגולות לא נמצא שם וכמה שננסה, פרגולות נמצא אולי רק בכניסה לשם. אלא שעם השנים השכילו להבין בעלי הקניונים שתצורתו של הקניון איננו מסתכם במבנה קבע נוח אלא בהרבה מעבר. הקניון משמש למעשה כמרכז נופש ארעי שבסיסו עומד הרעיון של חופשה על בסיס קניות. מדי סופשבוע צובאים צרכנים רבים על הקניונים על מנת לבצע רכישות של בגדי מותרות כנעליים, תכשיטנות ומוצרכי צריכה אלקטרוניים שונים.

צרכנות זו מתאפיינת כצרכנות של מותרות כלומר, רכישת בגדים היא דבר שבשגרה והיא נעשית על בסיס שבועי להבדיל מתרבות הצריכה שהייתה נהוגה בארצות אירופה ואף בארצות הברית כתרבות צריכה ממותנת וחסכנית יותר. התחרות הסוציואקנומית והקדמה הטכנולוגית הביאו לכך שמוצרים רבים זולים בערכם משמעותית ועל כן ניתן לצורכם בתדירות גבוהה יותר.

, כניסה לאתר

Comments: 0

Comments are closed.